Skup starej elektroniki

Złom komputerowy i elektorniczny

Niestety towary tej kategorii „starzeją” się niezwykle szybko. Dzięki (lub przez) postępowi technologicznemu nowe modele sprzętu pojawiają się na rynku często każdego roku, a poprzednie okazują się już przestarzałe. Na szczęście podzespoły elektroniczne i komputerowe mogą nabrać drugiego życia jako złom i surowce wtórne!

Złom komputerowy i elektroniczny

E-śmieci to ogromny problem, który nie znika. Można go znaleźć na wysypiskach, nielegalnych wysypiskach, a nawet w naszych oceanach. Podjęto szereg inicjatyw mających na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych e-odpadów, ale wydaje się, że nigdy nie będziemy w stanie tego powstrzymać.

Potrzebujemy więcej ludzi, którzy chcą oddać swoją starą elektronikę do recyklingu i upewnić się, że nie wylądują na wysypisku śmieci lub na nielegalnym wysypisku. Recykling starej elektroniki to jeden ze sposobów, w jaki możemy zapewnić przyszłym pokoleniom dostęp do czystego powietrza, wody i gleby.

Płyty główne, procesory CPU i GPU, karty rozszerzeń i inne płytki drukowe wypełnione są cennymi surowcami – zawierają srebro oraz złoto oraz inne metale – niezwykle cenne w formie złomu. Dzięki temu będziemy mogli sprzedać na skupie niepotrzebną nam już elektronikę i otrzymać za to godziwe pieniądze.

Gdzie szukać skupu starej elektroniki? Specjalizują się w tym często „normalne” złomnice, typowe punkty skupu złomu i metali kolorowych. Warto dopytać o możliwość skupu elektroniki oraz ich ceny. Na śląsku w mieście Gliwice działa firma zajmująca się złomem tego typu – Wostal. Ma swoje punkty zlokalizowane przy ul. Świętojańskiej oraz Toszeckiej. W innych miastach z pewnością również znajdziemy dobrych fachowców z tej branży.

Oprócz opcji sprzedaży na skupie, zepsutą elektronikę można również bezpłatnie oddać do miejsc takich jak PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Niezależnie od tego co zrobimy – czy sprzedamy nasz złom komputerowy na skupie, czy też oddamy do specjalistycznych punktów – bezwzględnie nie wyrzucajmy go w miejsca do tego nieprzeznaczone. Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o środowisko.