Informacje o skupach

Przydatne informacje o skupach

Jak korzystać ze skupów?

Aby sprzedać lub oddać swoje uprzednio posortowane odpady i surowce wtórne powinieneś udać się do miejsca, które specjalizuje się w odbiorze rzeczy, których chcesz się pozbyć. Istnieją firmy przyjmujące każdy rodzaj towarów, ale większość z nich jest ukierunkowana w swojej specjalistycznej branży. Zobacz więc jak to wygląda dla różnych z nich:

Plastik i tworzywa sztuczne – różne rodzaje

Recykling plastiku

Aby sprzedać na skupie tworzywa sztuczne (plastiki) trzeba najpierw określić ich rodzaj. Nie musisz znać nazwy konkretnego tworzywa, możesz dokonać ich segregacji przez ten sam rodzaj odpadu – a więc butelki do butelek, nakrętki do nakrętek itd.

Możesz wykorzystać informacje o skupie butelek oraz informacje o skupie nakrętek plastikowych.

Odwiedzając skup plastików upewnij się, że materiał przeznaczony do skupu został prawidłowo zapakowany. Ułatwi to zważenie odpadów i rozliczenie należności na podstawie ich wagi.

Auto recykling – samochody i podzespoły

Autorecykling

Recykling aut może odbywać się w formie skupu całego auta lub złomowania karoserii oraz oddania pozostałych części do innych skupów. Skupy samochodów do złomowania specjalizują się w ich całościowym demontażu oraz recyklingu i separacji części do ich dalszej odsprzedaży.

Zobacz informacje o skupach katalizatorów, i skupie akumulatorów oraz skupie przepracowanego oleju.

Samochody o większej wartości możesz z powodzeniem sprzedać korzystając ze skupu aut, a te, których cena rynkowa jest znikoma oddać do auto złomu.

Pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać auto na skupie lub zlecić jego złomowanie musisz posiadać odpowiednie dokumenty – swój własny Dowód Osobisty (lub zamiennie Paszport), Dowód Rejestracyjny Pojazdu oraz Kartę Pojazdu.

Samochodem, który nie przeszedł pozytywnie badania technicznego lub co gorsza ważnego Ubezpieczenia OC, pod żadnym pozorem nie wyjeżdżaj na drogi publiczne! Zamów lawetę, która w bezpieczny sposób przetransportuje Twoje auto na teren stacji demontażu.

Złom stalowy i kolorowy – metale

Skup metali kolorowych i stali

Złom oddawany do punktu skupu powinien być posortowany względem metali. Odseparuj od siebie złom stalowy i złom metali kolorowych. Spakuj odpady w sposób, który umożliwi łatwe postawienie pojemników na wadze – dzięki temu zaoszczędzisz czas w punkcie skupu.

Jeśli masz wątpliwość co do tego jak rozpoznać rodzaj odpadów – możesz wykonać test magnesem. Metale kolorowe i stopy metali kolorowych nie zostaną przyciągnięte przez magnes, w przeciwieństwie do elementów ze stali i żeliwa.

Osobną kategorią jest skup aluminium puszkowego – należy go sortować osobno od zwykłego złomu aluminiowego. Puszki powinny być puste w środku i nie mogą zawierać znacznych zanieczyszczeń oraz wypełniaczy zawyżających ich wagę.

Złom elektroniczny – elektronika, komputery i laptopy

Skup odpadów elektronicznych

Zapakuj w bezpieczny sposób elektronikę, którą masz do oddania. Jeśli są to nierozebrane urządzenia łącznie z ich obudowami nie musisz dokonywać ich sortowania. W przypadku gdy masz zebrane podzespoły w dużych ilościach posegreguj je klasyfikując wg. przeznaczenia – np. płytki drukowane osobno, osobno procesory itd.

Przeczytaj informacje o tym jak wyglądają skupy laptopów oraz skup elektroniki. Weź też pod uwagę, że sposób zapakowania towarów musi umożliwić ich zważenie – może to ułatwić i przyśpieszyć proces skupu na miejscu.

W przypadku gdzie oddawana przez Ciebie elektronika jest dużych gabarytów możesz zamówić jej transport w firmie recyklingowej lub też zasięgnąć porady w PSZOK – być może w Twojej bliskiej okolicy organizowana jest jakaś zbiórka starej, zepsutej elektroniki.

Skupy i recykling na Śląsku

Górny Śląsk obfituje w miejsca zajmujące się recyklingiem i skupem towarów, surowców oraz metali! W miastach takich jak Gliwice i Zabrze funkcjonuje kilkanaście firm w branży przetwarzania odpadów i skupów różnego rodzaju (w tym skupy złomu, skupy aut, czy też skupy elektroniki i plastików). Bez problemu znajdziesz także ich odpowiedniki w całej Polsce.

Wybierając firmę, która prowadzi skup, pamiętaj o tym, że kluczowa jest jej lokalizacja – będziesz musiał do niej dostarczyć sprzedawany na skupie towar lub zamówić transport dodatkowy, co generuje koszty i może pomniejszać znacząco ceny za skupowane surowce i towary.

Alternatywnie możesz również oddać bezpłatnie odpady do miejscowych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK Gliwice znajduje się przy składowisku odpadów na ulicy Rybnickiej. PSZOK Zabrze znajdziesz na ulicy Cmentarnej 19F.