Skup zużytych akumulatorów

Akumulatory przeznaczone do skupu

Każdemu użytkownikowi samochodu zdarzył się moment, w którym auto nie chce odpalić. Niejednokrotnie takie sytuacje zdarzają się przy ujemnej temperaturze. Przyczyna w wielu wypadkach jest jedna – popsuty akumulator. Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu nowego akumulatora zostaje nam nasz stary zużyty (wyeksploatowany) sprzęt. Czy możemy go sprzedać na skupie?

Akumulatory samochodowe

Możemy oddać do skupu nasz stary akumulator. Skupowaniem tych podzespołów zajmują się często specjalistyczne firmy oraz złomnice (punkty skupu złomu) i auto złomy oraz czasem i stacje demontażu.

Popyt na baterie rośnie, a podaż surowców maleje. Doprowadziło to do wzrostu cen nowych akumulatorów. Ten z kolei spowodował wzrost cen zakupu akumulatorów używanych. Stary, złomowy akumulator jest świetnym źródłem do odzysku metali – znajdują się w nim płyty ołowiowe, które oprócz kwestii opłacalności, a przede wszystkim z chęci zadbania o środowisko, należy oddać do skupu lub poddać procesowi recyklingu. Akumulator jest odpadem niebezpiecznym! Wypełniony jest kwasem, który pełni funkcję elektrolitu. Pod żadnym wypadkiem nie należy samodzielnie rozbierać akumulatorów i porzucać takich odpadów w miejsca do tego nie przystosowane.

Skup akumulatorów odbywa w korzystnych cenach. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku chęci zakupu nowego akumulatora należy oddać stary lub zapłacić za niego gotówkową kaucję – wynoszącą około 30 – 40 zł. Zabieg ten, więc nie zawsze będzie się opłacał.

Sprzedaj stary akumulator

Stare akumulatory można sprzedać w złomnicach i miejscach, które posiadają odpowiednie uprawnienia pozwalające na skup tego surowca.

Recykling akumulatorów działa w taki sposób, że akumulatory wpierw rozładowuje się do zera, następnie usuwany jest elektrolit, późnej ołowiane płyty, a na samym końcu dokonuje się ich przemielenia na granulat lub proszek. Jest on źródłem surowców takich jak lit, nikiel, grafit i kobalt.

Zużyte akumulatory – zwłaszca akumulatory ołowiowe i niklowo kadmowe (Pb, Ni-Cd) to odpad zagrażający bezpieczeństwu środowiska. Dlatego kategorycznie należy je zutylizować (lub sprzedać na skupie starych akumulatorów) w miejscu do tego przeznaczonym. Absolutnie nie powinno ich się wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, mogą wtedy narazić nie tylko środowisko, ale i pracowników firm przetwarzających odpady.