Skup katalizatorów

Dzięki katalizatorom montowanych w samochodach osobowych spaliny mogą być mniej toksyczne. Jest to zbawienne dla miejskiego smogu i jakości powietrza jakim oddychamy. Niezbyt rozsądnym pomysłem jest pozbycie się tego elementu z naszego auta. Ale czy gdy mamy pojazd przeznaczony do złomownia możemy sprzedać jego katalizator na skupie?

Katalizatory samochodowe do skupu

Katalizator to urządzenie, które zmniejsza ilość zanieczyszczeń w spalinach. Zamienia toksyczne gazy w mniej szkodliwe substancje. Katalizator składa się z trzech elementów: katalizatora, czujnika tlenu i tłumika.

Katalizator stosowany w samochodach osobowych zawiera w sobie platynę, pallad i inne metale szlachetne. Proces recyklingu katalizatorów może być bardzo trudny, ponieważ są one pokryte warstwą platyny, która utrudnia oddzielenie metali od siebie.

Jednak z racji sporej wartości złomowej katalizatorów istnieje wiele firm trudniących się ich skupowaniem. Na południu Polski największa z nich znajduje się w Chrzanowie – obejmując Śląsk i Małopolskę. Ale mieszkając w innych regionach kraju z pewnością odnajdziemy inny skup katalizatorów w pobliskiej lokalizacji.

Złomowanie aut bez katalizatora

Czy złomując auto możemy osobno sprzedać jego katalizator? Odpowiedź jest dwuznaczna. Możemy to zrobić, jednak nie zawsze się to opłaca.

Większość auto złomów wymaga od swoich klientów aby złomowane auta były wyposażone w katalizator. W przypadku jego braku cena za złomowanie zostaje pomniejszona o wartość tego podzespołu. A więc zabieg ten może nie być wymierny w swoich skutkach, a sprzedaż katalizatora na skupie oraz osobne zezłomowanie pojazdu nie zawsze zwiększa sumaryczną kwotę.

Niezwykle cenne katalizatory

Ceny niektórych katalizatorów mogą przewyższać wartość samochodu, w którym są zamontowane! Przez wysoką koniunkturę na pallad i platynę, katalizatory wyposażone w duże ilości tych metali osiągają niezwykle wysokie ceny.

Sytuacja ta niestety prowokuje do wielu różnych nieprzyjemnych sytuacji. W ostatnim czasie wręcz nagminnie zdarzają się zuchwałe kradzieże i wycinki katalizatorów z samochodów stojących na przyblokowych parkingach. Złodzieje wyposażeni w akumulatorowe narzędzia dokonują grabieży katów, narażając właścicieli aut na spore straty. Oprócz wartości katalizatora dochodzi jeszcze kosztowna naprawa układu wydechowego.

Skupowanie starych katalizatorów

Nie ma uniwersalnej reguły dotyczącej tego jak odbywa się skup katalizatorów. Jednak dosyć powszechnie firmy prowadzące skupowanie tego typu elementów stosują wycenę katalizatora na podstawie modelu pojazdu i jego wersji silnikowej. Na obudowie samego katalizatora widnieje numer fabryczny, jednak jako, że są to często podzespoły dosyć stare, nie zawsze jest on widoczny. W takim przypadku stosuje się właśnie identyfikację wg samochodu, w którym jest, bądź był zamontowany.

Jeśli złomujesz auto, a firma zajmująca się jego kasacją zezwala na dostarczenie pojazdu bez katalizatora, warto sprzedać go na skupie. Takie działanie może zasilić Twój budżet znaczącą kwotą – różniącą się od rodzaju modelu tego elementu i jego stanu.

Gdy jakimś przypadkiem posiadasz wymontowany katalizator i chcesz go zutylizować – nie rób tego wyrzucając odpad do kontenera przeznaczonego do odpadów zmieszanych. Katalizator wymaga utylizacji w specjalistycznej firmie, lub oddania go do PSZOK (jednak wtedy nie otrzymasz środków za sprzedaż).