Skup butelek plastikowych

Butelki PET

Plastikowe butelki na szeroką skale wykorzystuje się jako pojemniki na napoje i wodę. Tworzywo z jakiego są wykonane – czyli PET lub PETE poddaje się recyklingowi, bez problemu można je wykorzystywać wtórnie. Czy można więc sprzedać je na skupie?

Butelki PET do skupu

Plastik jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do produkcji butelek na napoje. Stała się poważnym problemem dla wielu ludzi, ponieważ nie ulega biodegradacji.

Nie powinniśmy jednak zapominać, że plastik można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać do produkcji nowych produktów. Plastik (PET) to materiał, którego nie można wrzucić do kosza na odpady zmieszane. Wiele osób poddaje recyklingowi swoje stare plastikowe butelki, aby zmniejszyć ilość odpadów w środowisku.

Czy oprócz segregacji butelek plastikowych możemy coś jeszcze z nimi zrobić? Niestety w Polsce nie istnieje system kaucyjny obejmujący ten rodzaj pojemników. W krajach Europy zachodniej, np. w Niemczech jest wysoko rozwinięta sieć automatów na plastikowe butelki, w których po zeskanowaniu kodu kreskowego możemy je sprzedać – a właściwie wypłacić wcześniej opłaconą kaucję. Maszyny te są szeroko dostępne, w uproszczeniu można stwierdzić, że znajdują się w każdym sklepie. Takie rozwiązanie w postaci systemu kaucyjnego butelek PET i ich łatwego zwrotu w stosownych automatach zapewnia sporo większy odsetek segregowanych plastików.

Czy można oddać butelki PET do skupu w Polsce? Istnieją skupy zajmujące się kupnem tego surowca, jednakże jego wartość jest znikoma – dla prywatnych osób sprzedaż butelek z gospodarstwa domowego mija się z celem. Skup butelek plastikowych opłaca się dopiero w szerszej, przemysłowej wręcz skali. Zatem jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje segregowanie odpadów z PET do przeznaczonych do tego żółtych pojemników w przydomowych lub przyblokowych śmietnikach.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: tworzywa